Psikoloji, kişi ya da grupların psikolojik yapılarını inceleyen bilim dalıdır. En iyi 10 psikoloji kitabı ile bu alanda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Psikoloji kitabı okumak, farklı alanlarda kişilerin yaşantıları üzerinden bilgi sahibi olmak son derece ilgi çekici. En iyi 10 psikoloji kitabı size bu bilimin kapılarını aralıyor. Hem öğrenecek hem de etkileyici hikayeler ile bu bilime olan ilginizi daha da arttırma şansı elde edeceksiniz.

Sigmund Freud – BİLİNÇALTI

Psikoloji dendiğinde akla gelen Freud, büyük bir kitleye hitap ediyor. Psikanalitik kuramının kurucusu olan Sigmund Freud, nörologtur. Bilinçaltı kitabı ise hastalar üzerinde nasıl çalıştığı, kuramını nasıl ortaya koyduğu yönünde.

Abraham Maslow – İNSAN OLMANIN PSİKOLOJİSİ

Çok büyük bir psikoloji bilginiz olmadan okuyabileceğiniz psikoloji kitapları arasında yer alıyor. İnsana dair pek çok özellik bir arada verilmiştir. Kitabı okuyanların kendisine dair daha dürüst bir yaşama adım atması olağandır. Muslaw kitabında, hümanist psikolojiye dair değerlerini açıklıyor.

Carl Gustav Jung – KEŞFEDİLMEMİŞ BENLİK

Psikoloji alanında eski kitaplar arasında yer alıyor. İlk basım yılı 1957’fir. Kitabı okuyanların kendisinin içinde bir yolculuk yapması söz konusu. Felsefe ve dinsel öğeleri de bir arada bulunduran kitapta, modern çağda okunmaya devam eden kitaplar arasına girmeyi başarmıştır. Jung’a göre, toplumu bireyler oluşturur; ancak kaliteli bireyler…

Doğan Cücelioğlu – İNSAN VE DAVRANIŞI

Psikoloji alanında terim öğrenmek, derslerde faydalı olmasını sağlamak açısından önerilen kitaplar arasında. Bu alana ilgi duyan, akademik olarak bu alanda yer alan kişiler için kavram ve terimleri kolay şekilde öğrenerek, bilgi sahibi olmasını sağlayacak bir kitaptır. 2011 yılında çıkan Doğan Cücelioğlu kitabı, genel olan bu alanda eğitim gören kişiler için öneriliyor.

Karen Horney – ÇAĞIMIZIN NEVROTİK KİŞİLİĞİ

Günümüzün nevrotik kişiliğinden bahseden kitap, davranış bozuklarını detaylı şekilde ele allıyor. Aynı zamanda bu problemlerin nasıl üstesinden gelineceği yönünde de açıklamalara yer veriyor. Okurken, insana kendisinin de nevrotik olup olmadığını sorgulatan bir kitap.

Kevin Dutton – OLAĞAN PSİKOPATLAR

Kuş ve psikolojiyi bir arada çok sevenler için önerilen kitaptır. Sizin psikopat kavramına olan bakış açınızı değiştirecek olan bir kitap olduğunu göreceksiniz. Toplumda yer alan ve görmeye alışık olmadığımız psikopatlardan bahseden kitapta, insan doğasında var olan duyguya da vurgu yapılıyor. Karanlık yanların ortaya çıkacağı bir kitap.

Rollo May – KENDİNİ ARAYAN İNSAN

İnsanın içindeki güç… Kendini arayan insan, içindekini keşfetmeye çalışır. Rollo May kitabında, insanın içinde var olan gücü keşfetmesinde yardımcı olacak bir kitap. Çoğu insan kendini aramadığından, aslında bunu ihmal eder. Yazar kitabında bundan yakınıyor. İnsanların kendisini arayarak, içindeki gücü bulacağını ifade ediyor.

Dr. Ali Şeriati – İNSANIN DÖRT ZİNDANI

İranlı Sosyolog ve Filozof Ali Şeriati, yatığı konferanstan derlemiş olduğu bilgiler ile kitabı oluşturmuştur. Küçük bir kitap ancak bilgiler ile dolu olduğundan son derece kapsamlı. Kitapta insan ile beşer arasındaki farka en iyi şeklide değiniliyor. Kitap umudu da aşılayarak, bu hayatta kapalı gözüken kapıların aslında tam olarak da kapalı olmadığından bahsediyor.

Jed Rubenfeld – BİR CİNAYETİN PSİKANALİZİ

Sigmund Freud ile cinayetin çözülmeye çalışıldığı kitaptır. Kitapta gerçek hayat ve kurgusal olan öğeler bir arada anlatılıyor olduğundan son derece ilgi çekici bir kitap olduğunu da görürsünüz. Polisiye roman severler için aynı zamanda psikolojiye de ilgi duyanlar için harika bir kitaptır. İşlenen cinayetin psikolojik yanlarını ele alan bu kitap ile psikolojiye olan bakış açınızın da değiştiğini göreceksiniz.

Engin Geçtan – İNSAN OLMAK

Kapsamlı bir şekilde insan psikolojisini küçük yaştan, ölüme kadar ele alan Engin Geçtan bir psikoloji profesörü. Akademik olarak yazdığı eserlerin dışında, tamamen onu herkesin okuyabileceği bir kitap oluşturmak istediğinde İnsan Olmak kitabını yazmıştır. Kendinizden çok fazla şey bulabileceğiniz bu kitapta, aslında yaşadığınız bazı takıntı ve problemlerin de neden kaynaklandığını bulabileceksiniz.

Sunulan kitap önerileri içinden size uygun olanı kolayca seçme imkanı oluyor. En iyi 10 psikoloji kitabı bu alanda bilgi edinmek için de tercih edilebilir. Direkt  olarak psikoloji ilginizi çeşitlendirmeniz için de okunabilir.