Semantik Makale Nedir? Nasıl Yazılır?

Semantik Makale Nedir? Nasıl Yazılır?

Semantik Makale Nedir? Nasıl Yazılır?

İnternet ortamında sürekli karşımıza çıkan semantik makale aslında içeriğin bir bütün olarak konuyu temsil etmesi ve yazının farklı anlam bütünlüğü içerisinde kullanıcıya aktarılmasıdır. Normal seo uyumlu makale için geçerli tüm nitelikler aynı zamanda semantik makaleler içinde gereklidir. Semantik makaledeki temel husus ise başlık ya da konu ile ilgili farklı kelime öbeklerinin kullanılarak bir bütün oluşturmaktır. Örneğin şarkı indirme ve müzik indirme kelimelerini baz alalım. Normalde iki kelime için ayrı ayrı makale yazmanız gerektiğini düşünebilirsiniz ancak semantik seo uyumlu makale yazarak bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Semantik Kelime Nedir?

Semantik kelime, anlamsal olarak birbirine benzeyen kelime öbeklerine verilen addır. Örneğin, şarkı kelimesi ile müzik kelimesi aynı anlama gelebilmektedir. İnsanlar bazen şarkı bazen ise müzik olarak Google’da aratabilir. İşte semantik içerik yazmanın en temel amacı kullanıcılar aynı anlama gelen hangi kelimeleri aratırsa aratsın web sitesinin ilk sayfalarda yer almasını sağlamaktır.

Semantik olarak benzer kelime gruplarını bulabileceğiniz bir çok araç bulunmaktadır. Google arama sonuçlarının altında bulunan kullanıcılar bunu da sordu kategorisinde yer alan kelimeleri görebilir ve makale içerisinde geçirebilirsiniz. Bunun dışında ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Neil patel aracı da sizlere semantik kelime öbeklerinizi bulmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Örnek Anahtar Kelime Üzerinden Yapılan Bir Araştırma

Semantik Makale Örneği

Şarkı İndirme Kelimesi Hiçbir Şekilde Tittle ya da Meta açıklamasında geçmiyor.

Müzik indirme kelimesi hem meta hem de tittle da kullanılmış

Yukarıdaki iki görsele baktığımızda iki farklı kelimede aynı makale arama motorları tarafından kullanıcıya sunulmuş. İşte bu makale bir semantik makale örneğidir, birbiri ile aynı anlam düzeyinde gelecek kelimeler yazı içerisinde geçtiği için kullanıcı hangisini ararsa arasın bu makale karşısına çıkmaktadır. Semantik içerikler oluştururken birbirine benzer anlamı gelen kelimeleri bir bütün içerisinde oluşturmanız gerekiyor ancak yazınızın da bir bütün olması gerekmektedir. Şimdi semantik içeriklerde nelere dikkat etmeliyiz? Bu soruyu maddeler halinde sizlerle paylaşalım;

  • İlk olarak etkileyici bir giriş yapmalı ve anahtar kelimenizi ilk paragrafta geçirmelisiniz. Bunun dışında benzer kelimeleri de kullanmalısınız. Tanıtım bittikten sonra ikinci aşama yani gelişme kısmına giriş yapmalısınız.
  • Gelişme kısmında makalenizin konusunu bir bütün olarak ele almalı ve yine anahtar kelime kullanmalısınız. Örneğin limon konusunda bir yazı yazıyorsanız, limon çeşitleri ya da limonun faydaları şeklinde alt başlıklar oluşturarak kullanıcıya bilgi verebilirsiniz.
  • Son olarak ise sonuç kısmında olayı bir neticeye bağlamalı ve anahtar kelimenizi son kez geçirerek işlemi tamamlamalısınız.

Semantik Makale Nasıl Yazılır?

Semantik makaleler gereksiz uzun olmamalı yani kısa ve öz olmalıdır. Benzer anahtar kelimeleri kullanmak için cümleleri gereksiz yer uzatmamalısınız. Kullanıcıya bilgiyi doğrudan verecek bir şekilde yazıları hazırlamalısınız. Bunun dışında aşağıda yer alan püf noktalara dikkat ederek semantik seo uyumlu makalelerinizi hazırlayabilirsiniz.

  • Anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edin! %1 ile %3 arasında olması yeterli olacaktır. Yani 300 kelimelik bir makalede anahtar kelimeyi 3 kez kullanmanız yerinde olacaktır.
  • Anahtar kelimeniz kalın bolt ve italik olarak yazı içerisinde geçmelidir.
  • Makale uzunluğu en az 300 kelime olmalı ancak kelime sayısının fazla olması yazının üst sıralarda yer alacağı anlamına gelmiyor. Önemli olan kullanıcıya fayda sağlayacak içerikleri yerinde kullanmaktır.
  • Paragraflar uzun olmamalıdır, maddeleme yaparak yazıya zenginlik katmalısınız.
  • Makaleniz özgün olmalı ve imla kurallarına dikkat etmelisiniz.
  • Etiket kullanımına dikkat etmelisiniz, eğer doğru kullanımı bilmiyorsanız yazınıza hiç etiket eklemeyin.
  • Semantik makale yazdıktan sonra sosyal medya gibi organlarda paylaşarak etkileşim almanız sıralamada olumlu yönde bir etki yapacaktır.

Yukarıda yer alan bilgileri okuyup örnekleri inceledikten sonra semantik içerikler hazırlamaya başlayabilirsiniz. Ne kadar fazla örnek okursanız, bu da size önemli bir artı olarak dönebilir.

] }
seomakalecim.com

Profesyonel Seo Uyumlu Makaleleri Kullanıcı Odaklı Bir Şekilde Hazırlayan Ve Binlerce Başarılı Referansı İle Hizmetlerine Devam Eden Seomakalecim.com Gururla Sunar.